Investovat v době nejistoty? Ano, ale chce to odvahu
Na stav nejistoty až ohrožení, který teď prožívá naprostá většina z nás, reagujeme každý jinak. Někdo má tendence na vše rezignovat a ponořit se do deprese, jiný se snaží popírat realitu do samého konce a opakovat sobě i druhým, že se vlastně „nic neděje“. Extrémy většinou nikdy nebývají dobré a stejně je tomu i teď. Děje se, přátelé, situace je vážná, ale ne neřešitelná.
Nemluvím teď jen o pandemii koronaviru, ale také o turbulentních změnách (což je moje oblíbené téma), které se zastřešují pojmem čtvrtá průmyslová revoluce. A touto svou úvahou se prosím pěkně obracím především na české menší a střední výrobní podniky, kterým je také primárně určen tento web.
V době, jako je tato, kdy lidé ztrácejí své dosavadní jistoty, by se měli více než jindy zamýšlet nad tím, kudy dál. Vážných námětů na zamyšlení se teď nabízí hned několik:
- Jak bude vypadat můj trh „po covidu“? Budu na něm ještě a s kým se na něm budu potkávat?
- Co můžu udělat proto, abych to byl právě já, kdo na tom trhu zůstane?
- Jaké nároky na mě budou v budoucnu kladeny a co budu muset splnit, abych zůstal konkurenceschopný?
- Netrávím já a moji lidé zbytečně moc času rutinními úkoly a zbytečnou dřinou, kterou by za nás mohly dělat stroje/roboty? Nemohl bych tento uspořený čas využít lépe ve prospěch svůj i firmy?
- Pomohlo by nám, kdybychom snížili stavy lidí zaměstnaných ve firmě? Nedaly by se naše procesy zefektivnit tak, aby jich nebylo potřeba tolik?
- Nemůže se stát, že přijdu o většinu zákazníků a budu muset hledat úplně nové a kvůli nim kompletně přestavět svůj výrobní program? Jsem na to připraven?
- Používám ve firmě standardizovaná řešení, která mi umožní spolupracovat nejen se zahraničními firmami, získat certifikaci pro nové obory a usnadní implementovat řešení nová, jejichž potřeba možná/pravděpodobně nastane?
Pokud jste dočetli až sem a některé z nastíněných otázek ve vás vyvolaly pocit, že byste „měli něco změnit“, tak je to správně. Přesně to bylo mým přáním.
Cesta od „chtít“ k „udělat“ nemusí být dlouhá
Hlavní je tzv. mindset, čili nastavení mysli. Pokud se již jednou rozhodnete, že chcete něco změnit, a víra v to, že toto rozhodnutí je správné, vás kompletně zaplaví, včetně všech periferií, pak máte vyhráno. Otázky jako „co mám konkrétně udělat“, „jak to mám udělat“ a „kde na to mám sehnat peníze“ jsou už teď vlastně podružné. S tím vším vám totiž může někdo pomoci a poradit. Jen s vaším mindsetem ne.
Ohledně poradenských a konzultačních služeb neváhejte kontaktovat Industry Education, s financováním nových projektů vám ochotně pomůže náš strategický partner STRATUS LYNX, s. r. o.
/ac/
Přečtěte si také
Virtuální veletrh IT meets OT přinesl spoustu hodnotných informací
Industry Education na veletrhu IT meets OT s vlastním stánkem
IT meets OT ukáže, jak vypadá sbližování informačních a provozních technologií v praxi
Aktualizovali jsme program kurzů a webinářů
Přejeme všem veselé Vánoce a šťastný nový rok
Uspořádali jsme první virtuální veletrh
Digitální transformace firmy – proč vůbec a jak na ni?
Spolupráce Grantex a Industry Education poskytuje přidanou hodnotu pro průmyslové podniky
Industry Education přichází s prvním kombinovaným B2B setkáním určeným pro výrobce a opravny forem
V České republice začíná fungovat první vzdělávací portál, který se specializuje na menší a střední průmyslové výrobní firmy